Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanseri olarak da bilinen serviks kanseri, serviks olarak isimlendirilen rahmin alt kısmında yani rahim ağzında oluşan kanserdir.

Serviks nedir?

Serviks, rahmin vajinaya açılan ve doğum esnasında genişleyen ve rahim ağzı olarak da bilinen kısmına verilen isimdir.

Rahim Ağzı Kanseri (Serviks Kanseri) nedir?

Serviks kanseri, inatçı yüksek riskli HPV (Human Papilloma Virus) enfeksiyonunun uzun süre devam etmesi sonucu meydana gelmektedir. HPV enfeksiyonu ile oldukça sık karşılaşılmaktadır. Özellikle de cinsel açıdan aktif olan insanların çoğunda görülmektedir.

Rahim ağzı kanserinin risk faktörleri

Hemen hemen tüm rahim ağzı kanseri vakalarındaki etkenin HPV (Human Papilloma Virus) olduğu bilinmektedir. HPV ile enfekte çoğu insan bu durumun sonucunda ciddi sağlık sorunları yaşamasa da çok küçük bir oranda kanser gelişimi görülebilmektedir.

Yapılan araştırmalar, HPV’nin; ağız, boğaz, vajen, vulva ve serviks kanseri gibi birçok kanser türlerinin ortaya çıkması olasılığını arttırdığı tespit edilmiştir.

Şu özellikleri bulunan kadınların serviks kanserine yakalanma olasılığı oldukça fazladır:

– HPV teşhisi konmuş kadınlar.

– HPV aşısı yaptırmamış kadınlar.

– Prekanseröz lezyonlar için düzenli Pap smear yaptırmamış kadınlar.

– Anormal Pap smear sonucu olan ya da kanser öncesi servikal hücre değişiklikleri tanısı öyküsü olan kadınlar.

– Daha önce serviks kanseri öyküsü olan kadınlar.

– HPV infeksiyonu riskinin artmasına neden olan birden fazla cinsel partneri bulunan kadınlar.

– Yüksek riskli cinsel aktivitede bulunan partneri olan kadınlar (Örneğin, bir çiftteki herhangi bir partner birçok partner ile ilişkiye girerse, çifti oluşturan her iki partnerin de HPV enfeksiyonu riski bulunmaktadır).

– Erken yaşta ilk cinsel ilişkisinde bulunan kadınlar.

– Otoimmün bir durumu, HIV enfeksiyonu ya da Bağışıklık sisteminin zayıflatan herhangi bir durumu olan kadınlar. Zayıf bir bağışıklık sistemi kadında HPV enfeksiyonu gelişme olasılığını artırarak serviks kanseri gelişme riskini arttırır.

– Sigara kullanan kadınlar.

Rahim ağzı kanserinin belirtileri

Rahim ağzı kanserinin erken evrelerinde tipik olarak herhangi bir belirtiye rastlanmamaktadır. Bu kanser türünü en erken bulgusu muhtemelen rutin jinekolojik muayeneler esnasında saptanan anormal Pap smear sonucu olacaktır.

Rahim ağzı kanseri oldukça yavaş geliştiğinden herhangi bir belirti vermeden uzun yıllar gelişebilir. Pap smear sonucunda anormal hücrelerin tespit edildiği dönem, rahim ağzı kanserinin yüzde yüz tedavi edilebilir olduğu dönemdir.

İlerlemiş serviks kanseri vakaları ile, genellikle sıklıkla ve düzenli olarak Pap smear testi yaptırmayan ya da anormal Pap smear sonuçları ile karşılaştığı halde takiplere devam etmemiş kadınlarda karşılaşılır.

Serviks kanseri geliştikçe hastalarda aşağıdaki belirtiler ortaya çıkacaktır:

– Adet arası kanama, cinsel ilişki sonrası kanama ya da menopoz sonrası kanama gibi anormal vajinal kanama. Bununla birlikte anormal vajinal kanamaya başka durumlar da yol açabilir.

– Sulu, pembe, soluk ve devamlı olan vajinal akıntı

– Normalden daha fazla kanama olan ve daha uzun süren adet dönemleri

Mesane, bağırsaklar, akciğerler ya da karaciğere yayılmış çok ileri düzeydeki serviks kanseri vakaları ise aşağıdaki belirtileri gösterecektir:

– Sırt ağrısı
– Kemik ağrısı ve kırıklar
– Yorgunluk, bitkinlik
– Vajinadan idrar ve dışkı kaçağı
– Bacak ağrısı
– İştah kaybı
– Pelvik ağrı
– Şişmiş ayaklar
– Kilo kaybı