Prostat Kanseri

Prostat kanseri, prostat bezi hücrelerinden çok yavaş bir şekilde gelişen ve gelişirken sonunda prostat bezinin dış yüzüne nüfuz eden kanser türüdür.

Prostat kanseri nedir?

Prostat, sadece erkeklerde bulunan, ceviz büyüklüğünde ve rektumun hemen önünde iç kısmında, penisin dip kısmının hemen altında yer alan bir bezdir.

Prostat idrarı ve semeni penisin dışına taşıyan üretranın iç kısmını sarmalamaktadır. Prostat bezinin fonksiyonlarından birisi de spermleri canlı tutan ve koruyan seminal sıvının bir kısmını üretmesidir.

Prostat bezi dokusunu oluşturan hücreler temel erkeklik hormonunu testosteronun etkisi ile büyür ve sağlıklı kalır. Erkeklik hormonlarının hepsine verilen genel isim androjendir.

Prostat kanseri hücreleri

Prostat kanseri hücreleri prostat bezi hücrelerinden gelişir. Hemen hemen bütün prostat kanserleri bez dokusundan gelişir (adenocarcinomas).

Prostat kanseri genel olarak prostat bez içerisinde çok yavaş gelişir ve gelişirken sonunda prostat bezinin dış yüzüne nüfuz eder. Komşu organların dokularına da direk olarak sıçrayabilmektedir. Nihayetinde vücudumuzun uzak dokularına ve özellikle kemiklere işleyebilmektedir (mestastasize: lenf sistemi ve kan dolaşımı ile diğer dokulara sıçrama).

Prostat kanserinin yayılması

Eğer prostat kanseri yayılırsa ilk olarak lenfatik kanallardan pelvik bölgedeki lenf bezlerine atlamaktadır. Lenfatik doku, bağışıklık sistemi hücreleri ihtiva eden renksiz şeffaf bir sıvıdır. Lemfatik damarlar bu sıvıyı lenf bezlerine (lymph nodes: küçük barbunya şeklinde mikroplarla savaşan bağışıklık sistemi hücrelerinin toplandığı kesecikler) taşır.

Kanserli hücreler lenf kanallarına girerek lenf bezlerine geçebilirler ve buradan yayılmalarına devam edebilirler.

Eğer prostat kanser hücreleri lenf bezlerine ulaşırsa oradan vücudumuzun diğer organlarına da geçebilmeleri mümkündür.