Kolon Kanseri

Kolon kanseri, kalın bağırsak kanseri veya diğer bir adı ile kolorektal kanser (kolon ve rektum kanseri) ülkemizde de sıklıkla görülen önemli bir sağlık sorunudur.

Kolon Kanseri nedir?

Kolon kanseri, sindirim sisteminin yaklaşık 1,5 – 2 metre uzunluğundaki kısmını oluşturan kolon yani kalınbağırsakta görülen kanser çeşididir.

Kolon Kanseri

Yaşam süresi boyunca her 50 kişiden birinde kolorektal kanser oluşmaktadır.

Kolon ve rektum neresidir?

İnsan vücudunun önemli bir bölümünü oluşturan sindirim sisteminde ince bağırsaklardan sonra gelen ve yaklaşık 1,5 – 2 metre uzunluğunda olan bölüm kolon yani kalınbağırsaktır. Kalın bağırsağın son 15 cm’lik bölümüne de rektum denilmektedir.

Kolon kanseri ne sıklıkla görülür?

Kolon kanseri kadınlarda ikinci, erkeklerde ise üçüncü sıklıkta rastlanan kanser tipidir. Ayrıca kalın bağırsak kanseri, görülme sıklığı olarak akciğer kanseri ve meme kanserinden sonra üçüncü sırada yer almaktadır.

Bu rakamlar oldukça ürkütücü olsa da kalın bağırsak kanseri ile ilgili iki noktanın çok iyi bilinmesi gereklidir.

  1. Kalın bağırsak kanseri önlenebilir bir hastalıktır.
  2. Kalın bağırsak kanseri, erken evrede yakalandığında tam şifa ile tedavi edilmesi mümkün olan bir hastalıktır.

Kolorektal kanserler ABD’de her iki cinste en sık görülen 2. kanser türüdür. Yılda ortalama 140.000 kişi hastalığa yakalanmakta ve yılda ortalama 60.000 kişide bu hastalıktan kaybedilmektedir.

Kolon kanseri tanısı

Türkiye’de kanser tanısının yöntemlerinin çoğalması, kişilerin hastalık belirtilerini daha iyi algılar hale gelmeleri, hekime başvurma olanaklarının artması, beslenme alışkanlığımızın da giderek daha çok endüstriyel gıdalara kayması sonucu kolorektal kanserlerle daha sık karşılaşmamıza neden olmaktadır. Ancak erken teşhis ve tedavi yöntemleri uygulanabildiği takdirde kolorektal kanserler tedaviden en çok yararlanan iç organ kanserleridir.

Kolon kanseri testleri

Tarama testleri ile daha henüz hastalık oluşmadan, kanser oluşmuş ise belirtileri daha ortaya çıkmadan saptanabilmekte ve gerekli tedavisi yapılarak tam şifa sağlanabilmektedir. Çünkü genelde kolorektal kanserler %95 oranında poliplerden gelişmektedir. Henüz kanser gelişmeden bu polipler tarama testlerinde saptanarak Polipektomi (Kolonoskop ile polipin bağırsaktan alınması) ile çıkarılırsa ilerde oluşabilecek veya henüz çok küçük seviyede oluşmuş bir kanser bağırsaktan uzaklaştırılmış olur.