Kanser Nedir?

Kanser, vücut hücrelerinde bulunan DNA’nın hasar görmesi sonucu hücrelerin normal olmayan bir düzeyde ve kontrolsüz büyümesi ve çoğalması hastalığıdır.

İnsan vücudunda bulunan doku ve organlarda, iyi huylu urlar (selim urlar) ve kötü huylu urlar (habis urlar) olmak üzere çeşitli tümörler gelişmektedir.

Kanser nedir?

Vücudun çeşitli doku ve organlarında gelişen tümörlerden habis yani kötü huylu urların kaynağını epitel hücrelerinden alanlarına kanser ismi verilmektedir.

Epitel hücreleri; insan vücudunun hem iç hem de dış yüzeyini örtme görevini yapan, aralarında çok sıkı epitel hücreleri, altlarında ise bazal lamina denilen bir tabaka bulunan özelleşmiş dokulardır.

Sarkom nedir?

Sarkom ismi verilen ve kaynağını mezenkim hücrelerinden alan kötü huylu urlar da bulunmakla birlikte sarkom tümörlerinin kanserden farkları vardır.

Sarkom; vücudun çeşitli dokularını birbirine bağlama görevini yapan bağ dokuları, kas dokuları, kemikler, kıkırdaklar ve yağ dokularında yani kısaca mezenkim hücrelerinde ortaya çıkan habis yani kötü huylu urlardır.