Kanser Nedenleri

Kanser nedenleri arasında çevresel faktörlerden yanlış beslenme alışkanlıklarına kadar birçok etken sayılmaktadır.

Kanserin nedenleri nelerdir?

Kanserin nedenini araştırmaya başladığınızda tam olarak bilinmediği ibareleriyle karşılaşılmaktadır. Oysa nedeni bilinmeyen herhangi bir hastalığın tedavisi mümkün değildir.

Günümüzde genetik yapısı (tohum) ile oynanmış hormonlu sebze ve meyvelerin tüketimi, kozmetik ve temizlikte kullanılan kimyasallar (parfüm, deterjan, şampuan vb.) ve modernleşme ile birlikte gelen sanayileşme (fabrika, egzoz) gibi faktörler ile antijen (yabancı) maddelerin gelişmiş organizma olan insan bedenine girmesi kaçınılmazdır. İnsan bedenine giren birçok yabancı madde (antijen), bağışıklık sistemi tarafından yok edilir.

Kansere yol açan risk faktörleri

Kansere yol açan risk faktörlerine yoğun maruz kalan insan bedeninin bağışıklık sistemi zamanla zayıflar ve çöker. Zayıf ve/veya çökmüş bir immün sistemle aşağıdaki kansere neden olan risk faktörlerine maruz kalınıyorsa, kanser kaçınılmazdır.

Kanserin nedenleri;

  • Sigara alkol kullanımı
  • Uzun süre ve tehlikeli saatlerde güneş altında kalma
  • Aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalma
  • Bazı kimyasal maddeler (katran, benzin, boya maddeleri, asbest vb.)
  • Bazı virüsler
  • Hava kirliliği
  • Radyasyona maruz kalma
  • Kötü beslenme alışkanlığı

gibi sıralansa da günümüzde dünyanın hemen her yerinde tüketilen hormonlu ve asitli içeceklerden ve hormonlu besinlerden de şüphelenilmektedir.

Kanserojen maddelerin davranışları

Antijen olan kanserojen maddelerin insan bedeninde tahrip ettiği ilk nokta genetik hasara sebebiyet vermekte ve hücresel döngüyü şaşırtmaktadır. Bu şekilde bir sistem değişikliği oluşmaktadır.

Bozulan sistem yalnızca karaciğer tarafından üretilen asitler sayesinde düzeltilebilir. Sistemdeki bozulmanın genetik kalıtsallığa dönüşebilme olasılığı çok yüksektir. Genetik hasar ve genetik kusurun tedavisi insan bedenin moleküler yapısında DNA, organik asitler ve amino asitler zinciri üretimi ile mümkündür.

Kanser tedavisine nasıl yaklaşılmaktadır?

Tüm immün hastalıkların tedavisi gerçek anlamda nasıl tedavi ediliyorsa kanser tedavisine de aynı şekilde yaklaşılmaktadır. Karaciğer üzerinden yapılacak organik destekli tedaviler en iyi sonucu vermektedir.